02.06.2024 10 min
Serie wydawnicze dla maluszków

Serie wydawnicze dla dzieci to bardzo dobry klucz przy tworzeniu biblioteczki małego czytelnika.
- Jeśli nasze dziecko szczególnie polubi jakiegoś bohatera, a nam spodoba się treść opowieści proponowanych przez danego autora lub ilustracje, warto pomyśleć o tym, aby kolekcjonować kolejne tomy całej serii.
- Bardzo fajne jest to, że wydawnictwa dbają, aby każdy kolejny tytuł wnosił coś nowego, na przykład podejmował tematy związane z jakimś obszarem zagadnień tj. umiejętności społeczne, emocje, rozwój pewnych funkcji lub po prostu poszerzał wiedzę o świecie przyrodniczym.
- Często jest też tak, że bohater dziecięcych opowieści ‘dorasta’ równolegle ze swoim czytelnikiem, a więc poznajemy go jako malucha w pierwszych częściach sagi, a z czasem widzimy, jak bardzo już się zmienił, dojrzał do nowych tematów. Maluch utożsamia się z książkowym bohaterem i staje się on dla niego autorytetem w ważnych sprawach, a przede wszystkim pewnego rodzaju ‘alter ego’, dzięki któremu przeżywa wyobrażone przygody, doświadcza emocji.
Serie wydawnicze to doskonały start w świecie literatury dziecięcej. - Nie wspominając już o tym, że tworzą one pewne wizualnie spójne całości, więc bardzo ładnie wyglądają na półce biblioteczki.
- Poza tym stanowią one swego rodzaju inwestycje, o czym wie każdy rodzic borykający się z brakiem miejsca i funduszy na nowe książki, które mali pasjonaci czytania uwielbiają wprost gromadzić:) Takie znane i popularne serie wydawnicze znacznie łatwiej jest odsprzedać, nie wspominając już o tym, że ceny poszczególnych części stale rosną lub ich nakłady się wyczerpują.
Chyba najbardziej znanym tego typu przykładem dla najmłodszych jest Kicia Kocia.
Fenomen tego tytułu nadal zastanawia wielu dorosłych, ale trzeba po prostu przyznać, że szkraby pokochały tego kotka z wielką głową i nie ma znaczenia, że część bohaterów ma głowy zwierzaków, część ludzi, a postać Packa budzi bardzo ciekawe skojarzenia:)
Kicia Kocia po prostu rządzi! Jej przygody są bardzo ciekawe, pokazują świat i uczą, jak można reagować na codzienne sytuacje. Ilustracje są bardzo kolorowe i klarowne dla maluszków, a nawet starsze przedszkolaki odnajdują tu tematy, które fascynują. Kotka wędruje po ciekawych miejscach tj. apteka, plac budowy czy lotnisko, poznaje tajniki zawodu strażaka lub policjanta, a także pokonuje własne słabości tj. strach, brak wiary w siebie, złość.
Do wyboru mamy różne formaty książeczek-od najprostszych czytanek w miękkiej oprawie, przez małe ‘całokartonowe’, większe formaty z okienkami, po kolorowanki i ‘rozwiązywanki’ dla najstarszych.
Najnowsza propozycja to tytuł „Kicia Kocia i Nunuś. Zabawa w chowanego”, a w nim aż 53 otwierane okienka.https://www.bookbook.pl/ksiazki-z-dodatkami-2/kicia-kocia-i-nunus-zabawa-w-chowanego?from=listing
Drugim, równie popularnym tytułem jest „Pucio”, czyli seria książek wspierających rozwój mowy dziecka.
Sympatyczny bohater tych prostych opowieści uczy, jak mówić, jak poprawnie wymawiać głoski, jak opowiadać czy jak rozumieć opowieści innych…
Książki mają dość duże kartonowe strony i kierowane są do dzieci w przedziale wiekowym od kilku miesięcy do kilku lat, tak, że każdy kolejny tytuł z serii zawiera coraz bardziej wymagające zabawy słowami. Można więc dostosować kolejne opowieści do tempa rozwoju dziecka. Ta propozycja wydawnictwa Nasza Księgarnia to również szeroki wybór pomocy w formie prostych gier i puzzli, a także zestaw mini książeczek tematycznych z tekstami bogatymi w wyrażenia dźwiękonaśladowcze oraz zabawy edukacyjne.
Długo wyczekiwana nowość z tego cyklu to „Pucio poznaje kolory i dźwięki.”
https://www.bookbook.pl/popularnonaukowe-3/pucio-poznaje-kolory-i-dzwieki?from=listing
Również wydawnictwo Nasza Księgarnia wprowadziło cykl całokartonowych albumów, które wprawdzie nie zawierają tekstu, ale za to ilustracje są niezwykłe i pełne szczegółów podanych tak, aby maluch miał przyjemność wyszukiwania fascynujących detali, a przy okazji nauczył się czegoś nowego.
Każdy z tytułów serii „Rok w…” to propozycja od innego, znanego, wybitnego, polskiego ilustratora, a więc razem tworzą nie lada kolekcję. Z racji faktu, iż każdy stworzony jest w zupełnie innym stylu, a kolejność ich przeglądania jest zupełnie dowolna, możemy dobrać do swojej biblioteczki takie, które najbardziej się nam podobają. Chociaż prawda jest taka, że ich wyjątkowość sprawia, że zazwyczaj chce się mieć wszystkie:)
A do dyspozycji mamy dodatkowo stworzone przez artystów gry i puzzle tematyczne.
Najbardziej popularny od lat jest tytuł „ Rok w lesie” i niedawno ukazało się do niego wspaniałe uzupełnienie w formie książeczki z okienkami pt. „Rok w lesie. Robaczki.”
https://www.bookbook.pl/literatura-dziecieca-2/rok-w-lesie-robaczki-ksiazka-z-okienkami?from=listing
Podobnie jest z serią wydawnictwa Dwie Siostry, w której poznajemy historyjki z życia mieszkańców bardzo sławnej już ulicy Czereśniowej”.
Każdy z tytułów opowiada tym samym miejscu, ale w innym czasie, zmieniają się więc pory roku i etapy życia bohaterów.
Tutaj także ‘czytanie’ polega na wyszukiwaniu detali wśród obrazków i śledzeniu poczynać konkretnych postaci na kolejnych stronach. A trzeba przyznać, że owych detali nie brakuje, a stworzone w ten sposób opowieści są naprawdę ciekawe i często zabawne, a możemy je snuć uzupełnia dowolnie, trenując własną kreatywność.
Najnowsza propozycja to „Dom na ulicy Czereśniowej” i mimo że wydana jako ostatnia, jest to właściwie prequel do całej serii, gdyż w bardzo prosty sposób wyjaśnia, w jaki sposób ‘czytać’ pozostałe. Jeśli więc dopiero planujecie spotkanie z ‘Ulicą Czereśniową’, proponujemy zacząć właśnie od tego tytułu.
https://www.bookbook.pl/popularnonaukowe-3/dom-na-ulicy-czeresniowej?from=listing
Ciekawych i wartościowych serii książek dla maluszków jest oczywiście bardzo wiele, a powyższe propozycje to jedynie kilka najbardziej popularnych, choć są to faktycznie te, od których warto zacząć przygodę z książkami dla dzieci.
Zobacz tez:
Nasze najbardziej popularne propozycje książkowe 2024 roku:)
W roku 2024 pojawiło się wiele wspaniałych nowości, ale, co ciekawe, były tez tytuły starsze, których popularność nie gaśnie od długiego czasu:) Przypomnijmy sobie te najbardziej popularne w naszej księgarskiej sieci:) Chłopki. Opowieść o naszych babkach-J. Kuciel-Frydryszak Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej […]
Czytaj dalejNagradzane bestsellery 2024
Pod koniec roku w najbardziej poczytnych i opiniotwórczych periodykach zazwyczaj pojawiają się recenzje i rankingi najwyżej ocenionych, nagradzanych, godnych uwagi tytułów literackich ostatnich dwunastu miesięcy. Wśród tegorocznych faworytów jest kilka tytułów, które nie tylko zdobyły wiele nagród i uznanie krytyków, ale jednocześnie stały się bestsellerami komercyjnych rankingów. Na największą uwagę zdecydowanie zasługuje tytuł „Mleczarz” Anny Burns, wyróżniony […]
Czytaj dalejŚwiąteczne marzenia:)
Są takie książki dla dzieci, które przekazują więcej ważnych treści, niż te dla dorosłych czytelników. Malują świat w taki sposób, że przypominamy sobie o tym, co ważne, piękne i mądre, ale też nie zawsze oczywiste. Otulają nas tymi najważniejszymi wartościami, ale i rozbijają nieco zastygłe w nas schematy, dając do myślenia… Taka właśnie jest najnowsza świąteczna opowieść od […]
Czytaj dalejJesienne nowości dla dzieci
Powoli zbliża się grudzień, a wraz z nim długie zimowe wieczory i czas, gdy dobrze jest zająć maluchy kreatywną zabawą lub dobrą książką. Jeśli chodzi o lektury, to z pewnością listopad obfitował w wiele ciekawych nowości książkowych również dla najmłodszych czytelników. Wybraliśmy dla Was te, naszym zdaniem najciekawsze:) Wiemy, że to jeszcze trochę za wcześnie, bo do świąt sporo czasu, ale czyż […]
Czytaj dalejDlaczego SkoopBook?
31 265
wycen online
77 895
transakcji skupu
22 205
zadowolonych klientów
9 lat
na rynku