24.11.2024 10 min

Jesienne nowości dla dzieci

Jesienne nowości dla dzieci
Powoli zbliża się grudzień, a wraz z nim długie zimowe wieczory i czas, gdy dobrze jest zająć maluchy kreatywną zabawą lub dobrą książką. Jeśli chodzi o lektury, to z pewnością listopad obfitował w wiele ciekawych nowości książkowych również dla najmłodszych czytelników.
Wybraliśmy dla Was te, naszym zdaniem najciekawsze:)

Wiemy, że to jeszcze trochę za wcześnie, bo do świąt sporo czasu, ale czyż można przejść obojętnie obok propozycji takiej jak ta?!
Wygląda na to, że wydawnictwo Media Rodzina postanowiło działać z pewnym wyprzedzeniem i już w październiku zaproponowało wyjątkową lekturę na grudniowe wieczory.
I to nie byle jaką! Bo osadzoną w uniwersum Harry’ego  Pottera!


To niezwykle nastrojowa i piękna wigilijna historia z ulubionym bohaterem wszystkich wielbicieli Hogwartu. Opowieść zaczerpnięta bezpośrednio z pierwszej części serii, czyli tytułu „Harry Potter i kamień filozoficzny”, w której to młody czarodziej po raz pierwszy spędza Boże Narodzenie w Szkole Magii i Czarodziejów. Jest więc czas na wspólne biesiady przy kominku z Hermioną i Ronem, zabawy na śniegu, przygotowywanie świątecznych drzewek do Wielkiej Sali wraz z Hagridem, uroczystą kolację w gronie najznamienitszych czarodziejów oraz oczywiście wymianę bożonarodzeniowych prezentów, dzięki której mali czytelnicy dowiadują się jakim sposobem Harry wszedł w posiadanie unikatowej peleryny niewidki.
No właśnie…jest to zdecydowanie pozycja dla młodszych czytelników, którzy są jeszcze za mali, by czytać oryginalne teksty J.R. Rowling, ale dzięki tej książce mogą dowiedzieć się czegoś o bohaterach z Hogwartu.
To bardzo prosty, ciepły fragment, wprost pachnący świerkiem i wigilijnymi pysznościami, który docenią oczywiście i ci nieco starsi. Tym bardziej że opowieść otulona jest przepięknymi, klimatycznymi ilustracjami, które z pewnością sprawią, że już po kilku stronach myślami będziemy na chwilę w grudniu:)


Również w nastrój zimowy postanowiło wprowadzić nas wydawnictwo Dwukropek, wydając najnowszy tom ze znanej serii.
Tata Oli jak zwykle absolutnie rozbija system!

           

Tym razem snuje szalone plany o tym, co jego dzieci będą robić w czasie ferii zimowych i okazuje się, że ma to być głównie intensywny domowy kurs dotyczący ciężkiej metalowej muzyki, polegający na wspólnym wysłuchaniu wszystkich płyt, które posiada w swojej kolekcji.
Jak zwykle więc na dzień dobry nie daje się on poznać ze strony idealnego rodzica. O ile mały Edek przyjmuje tę wiadomość z typową dla siebie swobodą, bo zawsze znajdzie się sposób, by przekształcić wszystko w totalną demolkę, o tyle Ola zdecydowanie wolałaby przyjąć zaproszenie taty swojego najlepszego przyjaciela i wybrać się wspólnie do Norwegii na narty… Gdy jednak to się udaje, nabiera wątpliwości, czy aby na pewno był to tak znakomity pomysł, gdyż tata, znany z tego, że często patrzy na świat oczami pięciolatka, obiera sobie za cel, by absolutnie we wszystkim rywalizować z pozostałymi członkami wyprawy (nawet, jeśli są to jego własne dzieci!) i zostać mistrzem stoku, mimo że nigdy wcześniej nie miał na sobie nart!
Można sobie tylko wyobrazić, jakie będą tego katastrofalne następstwa…szalonych, przezabawnych sytuacji z pewnością nie zabraknie i jak zwykle okaże się, że spontaniczność taty Oli w połączeniu z jego ogromną miłością do własnych pociech, czasem całkiem nieźle się sprawdza:)
Polecamy serdecznie najnowszy tom przygód tej zwariowanej rodzinki, tym bardziej że zima zbliża się wielkimi krokami i warto już nastroić się do zabaw na śniegu:)


Nieco bardziej poważna jest popularnonaukowa pozycja dla maluchów…

Kosmos od zawsze fascynuje człowieka!
W dobie 'starlinków’ i planowania wyprawy na Marsa, nieco inaczej spoglądamy na nocne niebo.
Dorośli szukają wśród gwiazd efektownej zorzy polarnej czy śladu komety, a nawet najmłodsze dzieci szkolne doskonale orientują się w kolejności planet w naszym układzie słonecznym i chcą wiedzieć jak najwięcej na temat wszystkich jego obiektów.
Najnowsza propozycja od wydawnictwa Świetlik to spora dawka wiedzy astronomicznej, dedykowana właśnie tej grupie wiekowej.
Klarowny, ale wyczerpujący opis zjawisk takich jak fazy Księżyca, zaćmienie Słońca, przemieszczanie się Gwiazdy Polarnej czy trajektorie komet uzupełnione są o bardzo szczegółowe opisy i analizy kulturowe gwiezdnych konstelacji oraz poszczególnych planet.
Bardzo ciekawie wydane i zilustrowane kompendium wiedzy dla najmłodszych pozwoli im zrozumieć podstawowe zagadnienia, a dorosłym…uzupełnić nieco swoją wiedzę o najnowsze informacje:)
Świetny tytuł do kolekcji książek o kosmosie!


Jeśli chodzi natomiast o jeszcze młodsze maluszki, to mamy wspaniałą niespodziankę od wydawnictwa Media Rodzina dla przedszkolaków, które uwielbiają opowieści o kociej rodzince, bo odtąd każdy będzie mógł ustawić w swoim pokoiku malutki domek Kici Koci z miniaturowymi tekturowymi mebelkami i wyposażeniem do zabawy!


Rozkładane w harmonijkę strony tworzą kolorowe ściany pokoju, z dużym oknem, półkami na książki i łóżeczkiem ulubionej bohaterki. Jest też w pełni wyposażona kuchnia i lodówka pełna smakołyków.
Zabawę w dom czas zacząć!
Autorka Anita Głowacka pięknie przedstawiła też otoczenie, ogród oraz sąsiadów, rodzinę i przyjaciół, a na ostatniej stronie czeka nas prawdziwa rewelacja-tekturowe figurki Kici Koci i Packa do złożenia!


Boguś Janiszewski natomiast nieco zaskoczył młodych czytelników tematem swojej najnowszej książki.
Po ostatnich publikacjach tj. „Dojrzewanie” i „Narkotyki” ukazała się właśnie pozycja „Skąd się wzięła Polska?”.

   
Wprawdzie autor nie jest historykiem, ale zaprosił do współpracy specjalistkę w tej dziedzinie, dr Agnieszkę Jankowiak-Maik i tak powstała całkiem fajna opowieść o tym, jak to Mieszko zorganizował Słowianom pierwsze państwo i co z tego wszystkiego wyniknęło.
To doskonały podręcznik dla uczniów, którzy zamiast wkuwać tylko daty i nazwy, chcą zrozumieć, co się wydarzyło i dlaczego…A właściwie, co być może miało miejsce w dalekiej przeszłości, bo wiedza na ten temat nie jest wcale tak oczywista. Nie jest pewne na przykład, czy miejscem chrztu Polski był Ostrów Lednicki, Poznań, czy Gniezno lub które z tych dwóch miast było pierwszą stolicą. Pewne natomiast jest to, że dzięki kilku kluczowym decyzjom Mieszka I mamy teraz takie, a nie inne granice, religię czy relacje geopolityczne.
Boguś Janiszewski z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, dystansem i umiejętnością dotarcia do umysłów młodych ludzi kreśli bardzo ciekawy obraz początków państwa polskiego i działań wrogich plemion, przyrównując je do porachunków kolumbijskich karteli narkotykowych:)
Kto zatem uważa, że historia to nudny przedmiot w szkole, zdecydowanie powinien sięgnąć po tę książkę!


Aby mali czytelnicy nie nudzili się zbytnio, mamy dla Was jeszcze kilka bardzo atrakcyjnych nowości od najlepszych polskich wydawnictw.


„Atlas smoków. Jaszczurze plemię z różnych stron świata” to uzupełnienie dla wydanego chwilę wcześniej  „Atlasu wróżek”. Tym razem jednak coś dla miłośników wielkich gadów, a więc mnóstwo ciekawostek i informacji na temat tego, gdzie te mityczne stworzenia występują, co lubią, jak wyglądają, co porabiały w dalekiej przeszłości, jak przebiegały ich spotkania z ludźmi. A wszystko otulone barwnymi ilustracjami i uzupełnione pięknymi tematycznymi legendami z różnych stron świata.
Miłośnikom naukowych opowieści graficznych, w których tekst przeplata się z komiksowymi scenkami i zawiera naprawdę sporo fachowej wiedzy, polecamy najnowszy tom serii „Kurzol”. Tym razem autor Boguś Janiszewski wziął na warsztat temat naszej pamięci i to w dodatku w bardzo ciekawym ujęciu. Pojawia się tu bardzo ważne pytanie: co dzieje się z naszymi zdolnościami zapamiętywania i kojarzenia faktów w sytuacji, gdy nadużywamy telefonów komórkowych? A dzieje się naprawdę wiele niepokojących rzeczy! Powiemy tylko w sekrecie, że…”synapsy zupełnie nie stykają, a dopamina rządzi”.
Wszystkich fanów „Kociej szajki” również zapraszamy do księgarni po najnowszy tom serii o kociej brygadzie detektywistycznej:) W tej części wraz z Komandosem, Bronką, Lolą, czy Morfeuszem udamy się do kopalni węgla, by rozwikłać zagadkę tajemniczego porwania. Jak zwykle nie zabraknie ciekawych przygód i sporej dawki świetnego humoru.Basia z serii książek Zofii Staneckiej wprowadza natomiast starsze przedszkolaki w fascynujący świat kina, mówiąc o tym, jak niezwykłe jest to miejsce oraz jak wspaniale jest wybrać się tam całą rodziną, a przy okazji podejmuje dość trudny temat związany z tym, że niektóre filmy dedykowane starszym widzom nie powinny być oglądane przez małe dzieci.
Misia, czyli ulubiona bohaterka najmłodszych uczniów jak zwykle dostarcza wielu emocji związanych z ratowaniem z opresji różnych zwierzaków. Dziewczynka prowadzi niezwykłą klinikę weterynaryjną i zawsze wie, co dolega jej małym pacjentom, ponieważ ma dar rozumienia ich mowy. W najnowszej opowieści pt. „Tajemnica biblioteki” musi ona dodatkowo zabawić się w detektywa, by rozwikłać zagadkę zaginięcia książek i odkryć co straszy na strychu biblioteki.


No i tego jeszcze nie było!

   Znamy wszyscy ilustracje Aleksandry i Daniela Mizielińskich, chociażby z kultowych już „Map”, ale tym razem totalnie zaskoczyli albumem graficznym, który nie jest już zwyczajną 'wyszukiwanką’, a rodzajem interaktywnej gry, w której na zasadzie podchodów poruszamy się po kartkach książki, gdzie rozrysowano plany pewnego nadmorskiego miasteczka.
Zabawa polega na tym, że wyszukujemy liczby znajdujące się nad postaciami i odczytujemy odpowiadające im scenariusze w dołączonym do albumu dzienniku podróży. Wykonując polecenia i pomagając mieszkańcom miasta rozwiązać ich kłopoty, otrzymujemy kolejne hasła.
Trzeba przyznać, że gra jest baaaardzo wymagająca i wciąga bez reszty!
„Miasto Tańczącego Karpia” to graficznie prawdziwy majstersztyk!
Całość uzupełniona jest pięknymi naklejkami, które też trzeba wykorzystać podczas wykonywania zadań, a detale umieszczone na ilustracjach zaskakują:)
Prawdziwa konkurencja dla gier komputerowych:)
Polecamy bardzo serdecznie, to doskonały prezent dla wszystkich fanów 'wyszukiwanek’, komiksów paragrafowych i wszelkiego rodzaju gier scenariuszowych:)

Wygląda więc na to, że w najbliższym czasie nie zabraknie ciekawych propozycji do czytania, a zatem zapraszamy po te i inne nowości do księgarni BookBook:)

Zobacz tez:

Nasze najbardziej popularne propozycje książkowe 2024 roku:)
Nasze najbardziej popularne propozycje książkowe 2024 roku:)

W roku 2024 pojawiło się wiele wspaniałych nowości, ale, co ciekawe, były tez tytuły starsze, których popularność nie gaśnie od długiego czasu:) Przypomnijmy sobie te najbardziej popularne w naszej księgarskiej sieci:) Chłopki. Opowieść o naszych babkach-J. Kuciel-Frydryszak  Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej […]

Czytaj dalej
Nagradzane bestsellery 2024
Nagradzane bestsellery 2024

Pod koniec roku w najbardziej poczytnych i opiniotwórczych periodykach zazwyczaj pojawiają się recenzje i rankingi najwyżej ocenionych, nagradzanych, godnych uwagi tytułów literackich ostatnich dwunastu miesięcy. Wśród tegorocznych faworytów jest kilka tytułów, które nie tylko zdobyły wiele nagród i uznanie krytyków, ale jednocześnie stały się bestsellerami komercyjnych rankingów.   Na największą uwagę zdecydowanie zasługuje tytuł „Mleczarz” Anny Burns, wyróżniony […]

Czytaj dalej
Świąteczne marzenia:)
Świąteczne marzenia:)

Są takie książki dla dzieci, które przekazują więcej ważnych treści, niż te dla dorosłych czytelników. Malują świat w taki sposób, że przypominamy sobie o tym, co ważne, piękne i mądre, ale też nie zawsze oczywiste. Otulają nas tymi najważniejszymi wartościami, ale i rozbijają nieco zastygłe w nas schematy, dając do myślenia… Taka właśnie jest najnowsza świąteczna opowieść od […]

Czytaj dalej
Jesień to idealny czas na książki!
Jesień to idealny czas na książki!

Nie ma nic lepszego, niż jesienne wieczory z dobrą książką. Gdy liście zmieniają kolory, powietrze staje się chłodniejsze, a słońce szybko znika za horyzontem, jest to idealna pora na przytulny czas z dobrym kryminałem, romansem czy po prostu znakomitą powieścią, której akcja niekoniecznie rozgrywa się we wrześniu, październiku lub listopadzie (choć i takich opowieści oczywiście nie brakuje) Lektura jesienna zdecydowanie […]

Czytaj dalej

Dlaczego SkoopBook?

24 527

wycen online

77 593

transakcji skupu

22 127

zadowolonych klientów

9 lat

na rynku