16.01.2024 10 min

Czy Polacy czytają książki?

Czy Polacy czytają książki?

Podobno Polacy niewiele czytają…


 

Zdarza się, że spotykamy osoby, które jasno deklarują, że w swoim dorosłym życiu nie przeczytały ani jednej książki, ponieważ najzupełniej w świecie nie czują takiej potrzeby. Może się to wydawać nieco dziwne tym, którzy bez co najmniej jednej lektury w tygodniu nie wyobrażają sobie życia, to oni zdecydowanie podnoszą statystyki dotyczące czytelnictwa. A jak to wygląda w skali całego kraju? Czy schematy, które mamy w głowie pokrywają się z danymi statystycznymi?

Według najnowszych danych, dotyczących stanu czytelnictwa w Polsce realizowanych przez Bibliotekę Narodową w ramach Planu Ewaluacji na lata 2021-2025 potwierdza się przekonanie, że czytają przede wszystkim osoby najlepiej wykształcone i uczące się (58% stanowią absolwenci szkół wyższych, a 14% osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym).

 

Już od kilku lat nie zmienia się tendencja, w której to kobiety częściej niż mężczyźni sięgają po książki, a różnica w tym zestawieniu jest wciąż bardzo wyraźna (odpowiednio 42% i 26%). W ostatnim badaniu lekturę co najmniej jednego tytułu w ciągu ostatnich 12 miesięcy zadeklarowało 34% respondentów w wieku co najmniej 15 lat, co daje taki sam wynik jak rok wcześniej. W szerszej perspektywie odsetek dorosłych czytelników książek nie zmienia się w sposób statystycznie istotny od 2015 roku.

 

Ciekawy jest jednak fakt, że w ostatnich dwóch latach znacznie wzrósł odsetek czytającej młodzieży, osiągając poziom 72% ( w 2021 roku było to 60%), z czego aż 18% deklaruje czytanie siedmiu i więcej książek rocznie (5% w 2021). To prawdziwy fenomen i zdecydowanie zauważalny w księgarniach, ponieważ młodzi ludzie zazwyczaj kupują, a nie wypożyczają ulubione powieści, sugerując się przy tym głównie recenzjami w mediach społecznościowych i poleceniami znajomych.

 

A o czym lubią czytać? Tutaj duże zaskoczenie ( a może wcale nie?). Im bardziej kontrowersyjny temat i toksyczne relacje bohaterów, tym lepiej. Prawie każdy bestsellerowy tytuł Young Adult zawiera rozbudowany wątek romantyczny, dla którego tłem mogą być kataklizmy, wampiry, nałogi, wyścigi samochodowe, a nawet seryjni mordercy.

 

 

 

 

 

 


Jak wynika ze statystyk, dorośli nieco częściej wypożyczają książki lub pożyczają od znajomych, ale kupują oczywiście również. Niezwykle popularne jest wybieranie ich na prezent. Jak wynika z badań, książka jest nadal jednym z najbardziej popularnych podarunków świątecznych. Ci, którzy czytają, wręczają ulubione powieści nawet tym, którzy deklarują, że czytać nie lubią:)

Najczęściej czytamy to, co ktoś nam polecił, lub tytuły, które zajmują wysokie miejsca w księgarskich rankingach.
Nadal najczęściej sięgamy po beletrystykę-kryminały i powieści sensacyjne lub obyczajowe (z dużym naciskiem na dwa pierwsze rodzaje, które notują znaczne wzrosty- z 24% w 2020 do 32% w 2022). Wyraźnie spadło zainteresowanie fantastyką i fantasy (z 11% w 2020 do 7% w 2022). Coraz częściej jednak w topowych zestawieniach pojawiają się książki popularnonaukowe, historyczne, poradniki psychologiczne czy reportaże.

Zobacz tez:

Nobel 2024 w dziedzinie literatury przyznany!
Nobel 2024 w dziedzinie literatury przyznany!

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana 53-letniej południowokoreańskiej powieściopisarce Han Kang za jej „intensywną, poetycką prozę, która konfrontuje historyczne traumy i ukazuje kruchość ludzkiego życia”.   Do jej najbardziej znanych dzieł należą „Wegetarianka”, „Biała Księga”, „Dzieje ludzkości” i „Greckie lekcje”. Zgodnie z doniesieniami koreańskich mediów, niektóre księgarnie internetowe zostały przeciążone napływem ruchu po ogłoszeniu nagrody, a kilka rządowych […]

Czytaj dalej
Najnowszy tom znakomitej trylogii!
Najnowszy tom znakomitej trylogii!

Trzyczęściowe dzieło Linn Skaber to prawdziwa symfonia na temat życia w samej jego istocie! Autorce udało się opisać to, co najbardziej poruszające, ważne i piękne na każdym jego etapie.                                                       […]

Czytaj dalej
Nowa lista lektur szkolnych
Nowa lista lektur szkolnych

W tym roku szkolnym pojawiły się zmiany w kanonie lektur, które oczywiście wzbudziły pewne emocje, a z którymi z pewnością warto się zapoznać. Nie jest to zmiana bardzo duża, dotyczy bowiem ok. 20% kanonu. Nie polega również jedynie na usunięciu tytułów, bo w miejsce tych odjętych wprowadzono nowości. Zaproponowano usunięcie niektórych książek z listy lektur obowiązkowych lub przeniesienie ich na […]

Czytaj dalej
Długo wyczekiwana nowa proza autorki „Wojny polsko-ruskiej”
Długo wyczekiwana nowa proza autorki „Wojny polsko-ruskiej”

Nowa książka Doroty Masłowskiej to spore wydarzenie na rynku wydawniczym. Długo wyczekiwana nowa proza autorki „Wojny polsko-ruskiej” to świetne recenzje, nagrody i intelektualne zachwyty. I trzeba przyznać, iż jest to bezsprzecznie dobra literatura! Choć w tym przypadku chodzi głównie o sprawność w posługiwania się językiem i bardzo kreatywne łączenie słów, a także specyficzny, charakterystyczny dla tej pisarki pazur. Bo zdecydowanie […]

Czytaj dalej

Dlaczego SkoopBook?

6 811

wycen online

75 337

transakcji skupu

21 581

zadowolonych klientów

8 lat

na rynku