21.05.2024 10 min
„Akuszerki”-piękna, mądra i wzruszająca powieść o kobietach!

Wszystkim, których zainteresowała książka „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak bardzo polecamy tytuł „Akuszerki” autorstwa Sabiny Jakubowskiej.
To obszerna i znakomicie napisana powieść, nominowana do wielu nagród literackich.
Jest ona próbą zmierzenia się autorki z bardzo trudnym i mało jeszcze oswojonym tematem, jakim jest poród. To opis doświadczeń kilku pokoleń kobiet, które malują niezwykle fascynujący, ale też dość ambiwalentny obraz.
To również piękna i wzruszająca saga rodzinna rozgrywająca się na przestrzeni 65 lat, której ostatnie wydarzenia mają miejsce tuż po zakończeniu II wojny światowej. Jest to zatem na tyle obszerny przedział czasowy i interesujący okres w dziejach, by można było przeanalizować to, jak postrzegano sprawy kobiece na przestrzeni lat w różnych grupach społecznych.
To także znakomita monografia na temat rozwoju położnictwa. Cytowane fragmenty notatek akademickich dotyczących różnych procedur, jakie stosuje wyszkolona akuszerka, zderzają się tu z metodami wiejskich bab, które przyjmując poród, pamiętają o tym, by ciężarnej rozpleść warkocze, aby na dziecku nie zawiązała się czasem pępowina, a na bóle krzyżowe przykładają do pleców kobiety zdjęty ze ściany krucyfiks. Wiedza etnograficzna Sabiny Jakubowskiej jest tu nieoceniona!
Warto dodać, że autorka, oprócz doktoratu z nauk humanistycznych, sama posiada również duże doświadczenie w pracy jako wykwalifikowana doula, a więc temat jest jej szczególnie bliski. Zainteresowanie nim zrodziło się jednak już podczas zbierania materiałów do pracy doktorskiej na temat zmienności imiennictwa na przykładzie jednej z podkrakowskich wsi. Pani Sabina przeanalizowała wiele dokumentów parafialnych i pięknie wykorzystała tę wiedzę, wplatając w treść „Akuszerek” również przykłady tego, jak wierzenia ludowe i różnego rodzaju zabobony determinowały sposób nadawania imion noworodkom.
Nie bez znaczenia jest także wybór wsi, w której rozgrywa się akcja powieści, ponieważ Jadowniki to właśnie miejsce, gdzie urodziła się i wychowała pisarka. Książka jest także hołdem złożonym prababce autorki, która faktycznie była tam główną akuszerką na przełomie XIX i XX wieku, została wymieniona w tekście z imienia i nazwiska i stanowiła największą inspirację w procesie tworzenia postaci głównej bohaterki Franciszki Diabelec. Postać tę poznajemy jako młodą dziewczynę, w momencie, gdy rodzi swoje pierwsze dziecko, starszemu mężczyźnie, za którego została wydana wbrew swojej woli.
Warunki w jakich przyszło jej rodzić i żyć, są bardzo prymitywne- zamiast pościeli siano, na ziemi klepisko, a izba biedna i brudna.
Tak wyglądała jednak rzeczywistość większości mieszkańców Jadownik w roku 1885. Poród odbiera przybrana matka dziewczyny, która jej samej pomogła przyjść na świat w ostatnich minutach życia jej prawdziwej rodzicielki, którą podtopiono posądzając o czarownictwo, karząc tak naprawdę za to, że słabość do niej miał właściciel dworu.
Dziecko Franciszki rodzi się martwe, tak jak niestety działo się bardzo często w tamtym okresie, głównie ze względu na bardzo lekceważący stosunek do higieny, wynikający głównie z niewiedzy. Od tego momentu coś się jednak w jej życiu zmienia. Akuszerka Regina Perkowa odmienia los przybranej córki, wysyłając ją na dwór, jako mamkę dla nowo narodzonego potomka młodej dziedziczki ( jako, że w tamtych czasach szlachciankom nie wypadało karmić piersią, chłopki w połogu często je w tej czynności zastępowały).
I tak oto rozpoczyna się droga, która zaprowadzi Franciszkę do szkół krakowskich, gdzie zdobędzie dyplom wykwalifikowanej pomocy medycznej rodzących i powróci w rodzinne strony, by przez wiele lat pomagać kobietom w tych wyjątkowych chwilach.
Opis jej działalności zawodowej to wspaniałe tło dla ukazania wielu różnych aspektów życia rodzin w Jadownikach. Każdy z przyjętych porodów był bowiem bardzo intymnym spotkaniem dwóch kobiet, które w sytuacji tak granicznej zdolne są do najbardziej osobistych wyznań. Tych związanych z trudami życia na wsi, ale i tych, które dotyczą skrywanych pragnień, seksualności, sekretów, dylematów moralnych, czy występków z przeszłości.
To wspaniała opowieść o sile prawdziwej miłości i determinacji w dążeniu do odmienienia własnego losu. Polecamy!
Zobacz tez:
Nasze najbardziej popularne propozycje książkowe 2024 roku:)
W roku 2024 pojawiło się wiele wspaniałych nowości, ale, co ciekawe, były tez tytuły starsze, których popularność nie gaśnie od długiego czasu:) Przypomnijmy sobie te najbardziej popularne w naszej księgarskiej sieci:) Chłopki. Opowieść o naszych babkach-J. Kuciel-Frydryszak Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej […]
Czytaj dalejNagradzane bestsellery 2024
Pod koniec roku w najbardziej poczytnych i opiniotwórczych periodykach zazwyczaj pojawiają się recenzje i rankingi najwyżej ocenionych, nagradzanych, godnych uwagi tytułów literackich ostatnich dwunastu miesięcy. Wśród tegorocznych faworytów jest kilka tytułów, które nie tylko zdobyły wiele nagród i uznanie krytyków, ale jednocześnie stały się bestsellerami komercyjnych rankingów. Na największą uwagę zdecydowanie zasługuje tytuł „Mleczarz” Anny Burns, wyróżniony […]
Czytaj dalejŚwiąteczne marzenia:)
Są takie książki dla dzieci, które przekazują więcej ważnych treści, niż te dla dorosłych czytelników. Malują świat w taki sposób, że przypominamy sobie o tym, co ważne, piękne i mądre, ale też nie zawsze oczywiste. Otulają nas tymi najważniejszymi wartościami, ale i rozbijają nieco zastygłe w nas schematy, dając do myślenia… Taka właśnie jest najnowsza świąteczna opowieść od […]
Czytaj dalejJesienne nowości dla dzieci
Powoli zbliża się grudzień, a wraz z nim długie zimowe wieczory i czas, gdy dobrze jest zająć maluchy kreatywną zabawą lub dobrą książką. Jeśli chodzi o lektury, to z pewnością listopad obfitował w wiele ciekawych nowości książkowych również dla najmłodszych czytelników. Wybraliśmy dla Was te, naszym zdaniem najciekawsze:) Wiemy, że to jeszcze trochę za wcześnie, bo do świąt sporo czasu, ale czyż […]
Czytaj dalejDlaczego SkoopBook?
31 030
wycen online
77 872
transakcji skupu
22 201
zadowolonych klientów
9 lat
na rynku