25.06.2024 10 min

Na wakacje z przewodnikami od Wydawnictwa Literackiego!

Na wakacje z przewodnikami od Wydawnictwa Literackiego!

Czy już wiecie już, którą z pięknych krain geograficznych odwiedzicie podczas wakacji?


Polecamy podjąć decyzję przy lekturze poradników podróżniczych od Wydawnictwa Literackiego.

Seria 'Przewodnik dla dużych i małych’ liczy sobie już kilka znakomitych tytułów i są oczywiście plany na kolejne-już w lipcu ukaże się opowieść o królowej polskich rzek, czyli Wiśle:)

                    


A do tej pory pojawiły się „Tatry” autorstwa jednej z najbardziej popularnych pisarek dziecięcych Barbary Gawryluk i Pawła Skawińskiego, czyli byłego dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego. Ten sam duet popełnił również znakomite „Podhale oraz Orawa, Spisz i Pieniny”, a pani Basia we współpracy z zaprzyjaźnioną przewodniczką po mieście Kraka Łucją Malec-Kornajew stworzyła też genialny „Kraków”. Mamy także przewodnik po północnych terenach kraju, a więc „Bałtyk”, w którym przez zakamarki wybrzeża prowadzi nas Jan Wilkanowski, mieszkaniec Mierzei Wiślanej i wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF. A niedawno pojawiły się „Mazury, Warmia i okolice” również tego autora.

Są to wspaniałe albumy graficzne, ilustrowane przez najlepszych polskich artystów tj. Aleksandra Krzanowska, Adam Pękalski, Przemysław Liput czy Grażyna Rigall. Zawierają mnóstwo ciekawych detali, każdy utrzymany w nieco innej konwencji estetycznej, a więc już samo ich przeglądanie jest nie lada przyjemnością. Nawet dla przedszkolaka może to być więc wspaniałe pierwsze spotkanie z różnymi miejscami w Polsce, choć teksty dedykowane są dzieciom wczesnoszkolnym. Opisują więc ciekawe zabytki, interesujące szlaki turystyczne, ale i elementy kultury i folkloru danego regionu.

                   

W jednym z nich mamy zatem okazję poznać bliżej tereny okolic Jeziora Czorsztyńskiego i Dunajca.
Czytamy o tym, że góral góralowi nie jest równy, dowiadujemy się jaki jest wzór tradycyjnej parzenicy oraz czym wyróżniają się poszczególne typy drewnianej architektury ludowej, ale poszukiwacze ciekawostek znajdą tu na przykład również opowieści o największych katastrofach lotniczych w Gorcach i o wyczynach Janosika.

W kolejnym natomiast, który zgodnie z tytułem mógłby opowiadać o morskiej faunie i florze ( o tym oczywiście też tu jest!), jest także mowa o wybranych miastach leżących w całym pasie pobrzeża.
Możemy więc dowiedzieć się na przykład, jak wyglądało życie Krzyżaków na zamku w Malborku, jaką tajemnicę skrywa słynny zegar astronomiczny w Gdańsku, a nawet poznać legendę o tym, jak morze upomniało się o ciało swojej syreny, pochłaniając mury kościoła w Trzęsaczu. O tym, jak łzy królowej Juraty zamieniły się w bursztyn, skąd wśród fal wziął się młynek produkujący sól lub o tym, jak syreny zamieniły małego chłopca, który je podglądał w znaną wszystkim roślinę zwaną mikołajkiem nadmorskim.
Naszą ulubioną ciekawostką z tego albumu jest  informacja o tym, że symbol komunikacji bezprzewodowej Bluetooth pochodzi od dwóch runicznych znaków, a sama nazwa od legendarnego wodza wikingów Haralda Sinozębego:) Prawda, że zaskakujące?

Jedyny w swoim rodzaju jest też przewodnik po Krakowie.
Czyta się go jak świetne opowiadanie, a ciekawostki mogą zaskoczyć niejednego dorosłego!
Bo czy wiedzieliście na przykład, że smocze kości wiszące przy wejściu do katedry wawelskiej, które zapewniają bezpieczeństwo i pomyślność całemu miastu, to tak naprawdę fragmenty nogi mamuta, szczęki wieloryba i czaszki nosorożca włochatego? A słynne Collegium Maius było niegdyś znanym centrum nauczania podstaw astrologii, alchemii oraz magii?
No i oczywiście w Krakowie znajduje się najstarsza w Europie księgarnia, która działa już od 1610 roku !


Polecamy jak najbardziej wszystkie tytuły z serii, a my z niecierpliwością czekamy już na najnowszą opowieść o rzece Wiśle.

Jeśli na wakacje, to tylko z przewodnikami od Wydawnictwa Literackiego!

Zobacz tez:

Nasze najbardziej popularne propozycje książkowe 2024 roku:)
Nasze najbardziej popularne propozycje książkowe 2024 roku:)

W roku 2024 pojawiło się wiele wspaniałych nowości, ale, co ciekawe, były tez tytuły starsze, których popularność nie gaśnie od długiego czasu:) Przypomnijmy sobie te najbardziej popularne w naszej księgarskiej sieci:) Chłopki. Opowieść o naszych babkach-J. Kuciel-Frydryszak  Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej […]

Czytaj dalej
Nagradzane bestsellery 2024
Nagradzane bestsellery 2024

Pod koniec roku w najbardziej poczytnych i opiniotwórczych periodykach zazwyczaj pojawiają się recenzje i rankingi najwyżej ocenionych, nagradzanych, godnych uwagi tytułów literackich ostatnich dwunastu miesięcy. Wśród tegorocznych faworytów jest kilka tytułów, które nie tylko zdobyły wiele nagród i uznanie krytyków, ale jednocześnie stały się bestsellerami komercyjnych rankingów.   Na największą uwagę zdecydowanie zasługuje tytuł „Mleczarz” Anny Burns, wyróżniony […]

Czytaj dalej
Świąteczne marzenia:)
Świąteczne marzenia:)

Są takie książki dla dzieci, które przekazują więcej ważnych treści, niż te dla dorosłych czytelników. Malują świat w taki sposób, że przypominamy sobie o tym, co ważne, piękne i mądre, ale też nie zawsze oczywiste. Otulają nas tymi najważniejszymi wartościami, ale i rozbijają nieco zastygłe w nas schematy, dając do myślenia… Taka właśnie jest najnowsza świąteczna opowieść od […]

Czytaj dalej
Jesienne nowości dla dzieci
Jesienne nowości dla dzieci

Powoli zbliża się grudzień, a wraz z nim długie zimowe wieczory i czas, gdy dobrze jest zająć maluchy kreatywną zabawą lub dobrą książką. Jeśli chodzi o lektury, to z pewnością listopad obfitował w wiele ciekawych nowości książkowych również dla najmłodszych czytelników. Wybraliśmy dla Was te, naszym zdaniem najciekawsze:) Wiemy, że to jeszcze trochę za wcześnie, bo do świąt sporo czasu, ale czyż […]

Czytaj dalej

Dlaczego SkoopBook?

36 112

wycen online

78 753

transakcji skupu

22 520

zadowolonych klientów

9 lat

na rynku