20.06.2024 10 min

„Gdzie śpiewają raki”-fascynująca dzikość!

„Gdzie śpiewają raki”-fascynująca dzikość!

„Gdzie śpiewają raki”- książka, która od dłuższego czasu znajduje się w czołówce różnych rankingów księgarskich bestsellerów i o której już od dawna mówi się głośno, że jest niesamowita, piękna i intrygująca, co oczywiście potwierdzamy!

Historia jest niezwykła i opisana tak, że trudno się od niej oderwać. Porywa nas w zupełnie inną rzeczywistość i pozwala dostrzec świat, o którym na co dzień nie pamiętamy, a który wart jest znacznie więcej niż doznania, którymi karmimy się co dnia. Pokazuje nam najskrytszą prawdę o nas samych.

Delia Owens opisała dziewczynę, która przez wiele lat żyła samotnie wśród dzikiej przyrody, na mokradłach u wybrzeży Karoliny Północnej. Wśród miejscowej ludności krążyły o niej prawdziwe legendy. Jako odmieniec i dzikus została odtrącona przez mieszkańców pobliskiego miasteczka, a nawet znienawidzona przez wielu i oskarżona o morderstwo. Nazywano ją ‘Dziewczyną z Bagien’ i z racji tego, że od dziecka stroniła od ludzi, wymykała się systemowi edukacji i bliższe jej były zachowania bagiennych ptaków, niż społeczne konwenanse, postrzegano ją jako głupią i prymitywną.

Catherine Clark, bo tak nazywała się naprawdę, do perfekcji opanowała sztukę przetrwania, a także obrony przed zranieniem ze strony innych. Jej życie, od wczesnych lat dzieciństwa było trudne. Traumatyczne doświadczenia związane z alkoholizmem i przemocą ze strony ojca, porzucenie przez matkę, która nie udźwignęła swojego tragicznego losu, a później odrzucenie przez kolejnych członków rodziny sprawiły, że zamknęła się w sobie. Całkowicie odtrąciła świat ludzi na rzecz surowej, ale przewidywalnej przyrody, która, choć bywa okrutna, to jej okrucieństwo zawsze służy wyższym, ważnym celom. Uczyła się o relacjach od ptaków i owadów. Odnalazła w sobie zrozumienie dla mechanizmów, które rządzą ich światem i podporządkowała tym cyklom również własne istnienie. Wykorzystała tę wiedzę w momencie, gdy na jej drodze pojawili się dwaj mężczyźni, zafascynowani jej urodą i nieokiełznanym temperamentem, a zaważyło to na całym jej dalszym życiu.

Co ciekawe, autorka książki jest doktorem biologii i wieloletnim badaczem fauny i flory. Piękne i wyczerpujące opisy świata przedstawionego w jej powieści są więc bezcenne, a metafory dotyczące postępowania bohaterów silnie w nim zakorzenione.
Analizując zachowanie matki dziewczyny, odnosi się ona na przykład do bezlitosnych praw, jakim podlegają niektóre ssaki. Zdarza się, że gdy życie samicy jest zagrożone, jest ona w stanie porzucić swe młode na pastwę losu, w imię możliwości przetrwania i wydania na świat kolejnych pokoleń. Równie kontrowersyjne bywają często rytuały godowe wielu gatunków zwierząt, w świat których pisarka także wprowadza swoich czytelników, a w kontekście tej wiedzy można zupełnie inaczej spojrzeć na postępowanie ‘Dziewczyny z Bagien’. Nie jest to więc bynajmniej jedynie romantyczna historia
Równie ciekawe jest to, że były mąż pisarki oskarżony był o zamordowanie w Afryce kłusownika, ale nigdy nie udowodniono mu winy. Główna bohaterka również staje przed sądem z podobnego powodu, a wątek kryminalny tej powieści nabiera w tym kontekście zupełnie nowego znaczenia.

Nie wdając się w szczegóły, by nie zdradzić całej fabuły, powiemy tylko, że jest to cudowna historia o tym, jak przewrotne bywa czasem życie i jak wielkim uproszczeniem jest zakładanie, że znamy większość odpowiedzi, gdy tymczasem kierujemy się w swym myśleniu jedynie schematami.
Jak człowiek skazany na starcie na porażkę i odtrącony przez świat, może osiągnąć wielki sukces i stać się istotnym tego świata elementem. Jak złudne jest przekonanie, że przyroda jest jedynie dzika i prymitywna, gdy tymczasem kryje w sobie tyle elegancji i mądrości. Jak wielką siłę ma wiedza, pasja, determinacja i prawdziwa miłość oraz jak bardzo możemy być zaskoczeni, gdy odkryjemy, że wcale niekoniecznie to my staliśmy po stronie dobra….
Powieść zdecydowanie warta polecenia.

Zobacz tez:

Nobel 2024 w dziedzinie literatury przyznany!
Nobel 2024 w dziedzinie literatury przyznany!

Nagroda Nobla w dziedzinie literatury została przyznana 53-letniej południowokoreańskiej powieściopisarce Han Kang za jej „intensywną, poetycką prozę, która konfrontuje historyczne traumy i ukazuje kruchość ludzkiego życia”.   Do jej najbardziej znanych dzieł należą „Wegetarianka”, „Biała Księga”, „Dzieje ludzkości” i „Greckie lekcje”. Zgodnie z doniesieniami koreańskich mediów, niektóre księgarnie internetowe zostały przeciążone napływem ruchu po ogłoszeniu nagrody, a kilka rządowych […]

Czytaj dalej
Najnowszy tom znakomitej trylogii!
Najnowszy tom znakomitej trylogii!

Trzyczęściowe dzieło Linn Skaber to prawdziwa symfonia na temat życia w samej jego istocie! Autorce udało się opisać to, co najbardziej poruszające, ważne i piękne na każdym jego etapie.                                                       […]

Czytaj dalej
Nowa lista lektur szkolnych
Nowa lista lektur szkolnych

W tym roku szkolnym pojawiły się zmiany w kanonie lektur, które oczywiście wzbudziły pewne emocje, a z którymi z pewnością warto się zapoznać. Nie jest to zmiana bardzo duża, dotyczy bowiem ok. 20% kanonu. Nie polega również jedynie na usunięciu tytułów, bo w miejsce tych odjętych wprowadzono nowości. Zaproponowano usunięcie niektórych książek z listy lektur obowiązkowych lub przeniesienie ich na […]

Czytaj dalej
Długo wyczekiwana nowa proza autorki „Wojny polsko-ruskiej”
Długo wyczekiwana nowa proza autorki „Wojny polsko-ruskiej”

Nowa książka Doroty Masłowskiej to spore wydarzenie na rynku wydawniczym. Długo wyczekiwana nowa proza autorki „Wojny polsko-ruskiej” to świetne recenzje, nagrody i intelektualne zachwyty. I trzeba przyznać, iż jest to bezsprzecznie dobra literatura! Choć w tym przypadku chodzi głównie o sprawność w posługiwania się językiem i bardzo kreatywne łączenie słów, a także specyficzny, charakterystyczny dla tej pisarki pazur. Bo zdecydowanie […]

Czytaj dalej

Dlaczego SkoopBook?

6 811

wycen online

75 337

transakcji skupu

21 581

zadowolonych klientów

8 lat

na rynku