09.01.2024 10 min

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach.”- fenomen czytelniczy!

„Chłopki. Opowieść o naszych babkach.”- fenomen czytelniczy!

Książka, która od miesięcy bije wszelkie rekordy popularności…


a sięgają po nią czytelnicy niezależnie od wieku i płci, stanowi absolutny fenomen!
Mowa o tytule „Chłopki. Opowieść o naszych babkach” Joanny Kuciel-Frydryszak.
To obszerny reportaż dotyczący życia kobiet na polskiej wsi z początku XX w.
Jeśli nawet wyobrażamy sobie, że było to życie trudne, wypełnione ciężką pracą i walką o przetrwanie, to zapewne mało kto z nas zastanawiał się chyba wcześniej nad tym, co tak naprawdę przeżywały nasze babki, do jakich poświęceń były zdolne i jakie wartości nimi kierowały. Jak patrzyły na świat?
Autorka książki ukazuje nam obrazy prostych chłopek, które nazywane były ‘zbędnymi’, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodarstwach niewystarczających, by wyżywić rodzinę (a w Polsce międzywojennej za takie uznawano 64% ).

Maluje historie ‘harowaczek’ , które musiały ciężką pracą (często przerastającą ich siły fizyczne) zasłużyć na to, aby stać się istotne gospodarczo. Uświadamia nam też, że życie wiejskich dziewczynek, które już od najmłodszych lat, zamiast chodzić do szkoły, zajmowały się głównie wypasem zwierząt, należało do najtrudniejszych i najbardziej okrutnych, nie mając w sobie nic z romantycznej sielanki opiewanej przez poetów.

Dziecko było zawsze czyjąś własnością, a ukończenie zaledwie szesnastego roku życia oznaczało dla dziewczyny zamążpójście i rodzenie dzieci przez kolejne dwadzieścia lat. Swaty były wyrokiem, bo w zależności od tego, ile morg ziemi wnoszono do posagu narzeczonej, taki los ją czekał. O uczuciach, a tym bardziej realizowaniu własnych marzeń nie było mowy, bo panowało przekonanie, że ‘najważniejsze, to trzymać się tego, co wyznaczył Bóg i nie chcieć więcej’.
Kobieta w tym patriarchalnym świecie postrzegana była bardziej jako narzędzie służące do realizacji czyichś planów, niż jako niezależna jednostka. Głód, choroby i śmierć towarzyszyły tym ludziom każdego dnia, stając się czymś naturalnym i budząc najbardziej pierwotne instynkty.

Z drugiej jednak strony Joanna Kuciel-Frydryszak zauważa, że właśnie ta chęć przetrwania, zdanie na własne siły i ogromna samotność tych kobiet były często motorem do poszukiwania nowych rozwiązań. Stąd też na przykład fale migracji zarobkowej do krajów takich jak USA, Kanada czy nawet Brazylia lub ogromna determinacja do ucieczki ze wsi i zdobycia wykształcenia.
Ogromną wartością tej książki jest to, że opiera się ona głównie na spisanych opowieściach rodzinnych (jej dużym atutem są liczne zdjęcia, pochodzące z prywatnych archiwów) lub zapiskach lekarzy, czy księgach kościelnych. Przytoczonych jest tu więc wiele faktów, które stanowią cenne źródło wiedzy na temat epoki. Mogą też zaskakiwać i burzyć nieco schematyczny obraz tego pokolenia Polaków.

Najbardziej istotne w tej publikacji jest chyba jednak to, że skłania do przemyśleń na temat tego, jak wielu z nas pochodzi w prostej linii właśnie od chłopów. Przyznanie się do tego, jak wiele zawdzięczamy naszym ciężko pracującym babkom, jest swoistym ‘coming outem’ naszych czasów. I chyba stąd właśnie tak ogromna fascynacja tym tytułem, który oczywiście polecamy bardzo serdecznie.

Zobacz tez:

Nasze najbardziej popularne propozycje książkowe 2024 roku:)
Nasze najbardziej popularne propozycje książkowe 2024 roku:)

W roku 2024 pojawiło się wiele wspaniałych nowości, ale, co ciekawe, były tez tytuły starsze, których popularność nie gaśnie od długiego czasu:) Przypomnijmy sobie te najbardziej popularne w naszej księgarskiej sieci:) Chłopki. Opowieść o naszych babkach-J. Kuciel-Frydryszak  Autorka Służących do wszystkiego wraca do tematu wiejskich kobiet, ale tym razem to opowieść zza drugiej strony drzwi chłopskiej […]

Czytaj dalej
Nagradzane bestsellery 2024
Nagradzane bestsellery 2024

Pod koniec roku w najbardziej poczytnych i opiniotwórczych periodykach zazwyczaj pojawiają się recenzje i rankingi najwyżej ocenionych, nagradzanych, godnych uwagi tytułów literackich ostatnich dwunastu miesięcy. Wśród tegorocznych faworytów jest kilka tytułów, które nie tylko zdobyły wiele nagród i uznanie krytyków, ale jednocześnie stały się bestsellerami komercyjnych rankingów.   Na największą uwagę zdecydowanie zasługuje tytuł „Mleczarz” Anny Burns, wyróżniony […]

Czytaj dalej
Świąteczne marzenia:)
Świąteczne marzenia:)

Są takie książki dla dzieci, które przekazują więcej ważnych treści, niż te dla dorosłych czytelników. Malują świat w taki sposób, że przypominamy sobie o tym, co ważne, piękne i mądre, ale też nie zawsze oczywiste. Otulają nas tymi najważniejszymi wartościami, ale i rozbijają nieco zastygłe w nas schematy, dając do myślenia… Taka właśnie jest najnowsza świąteczna opowieść od […]

Czytaj dalej
Jesienne nowości dla dzieci
Jesienne nowości dla dzieci

Powoli zbliża się grudzień, a wraz z nim długie zimowe wieczory i czas, gdy dobrze jest zająć maluchy kreatywną zabawą lub dobrą książką. Jeśli chodzi o lektury, to z pewnością listopad obfitował w wiele ciekawych nowości książkowych również dla najmłodszych czytelników. Wybraliśmy dla Was te, naszym zdaniem najciekawsze:) Wiemy, że to jeszcze trochę za wcześnie, bo do świąt sporo czasu, ale czyż […]

Czytaj dalej

Dlaczego SkoopBook?

31 265

wycen online

77 895

transakcji skupu

22 205

zadowolonych klientów

9 lat

na rynku